M. Kemal Cılız

Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu Prof. Dr. M.Kemal Cılız, ABD’de Syracuse Üniversitesi’nden aynı alanda yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. ABD’de Yale Üniversitesi’nden Finans ve Ekonomi yüksek lisans derecesi de alan Dr. Cılız, 1989-1990 yılları arasında New York’ta Borg Warner şirketinin Mühendislik Hizmetleri Bölümü’nde sistem mühendisi olarak görev yaptı. 1991’de Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak çalışmaya başladı, 2004 senesinde Profesör unvanını aldı.

1992’den itibaren Türkiye’de bilgi teknolojileri, otomasyon ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren firmalara danışmanlık yaptı. 1993- 1994 seneleri arasında ABD de University of California, Berkeley ve Yale Universitesinde araştırmacı olarak çalıştı. Dr. Cılız, biri İnternet Servis Sağlayıcılığı, diğeri de ağ ve bilgi güvenliği alanlarında hizmet vermek üzere 1995 senesinde kurulan iki firmanın kurucu ortakları arasında yer aldı.
Aynı zamanda, Türkiye’de dijital imzaların sertifikalandırılmasına yönelik ilk özel şirket oluşumunun (Tursign AŞ) kurucularından olan Cılız, 1997-2000 seneleri arasında Global One Türkiye’nin kurulumu sürecinde çalıştı ve satış destek, mühendislik ve operasyon hizmetleri direktörlüğü görevinde bulundu. 2000-2002 seneleri arasında kurucu ortağı olduğu Comnet AŞ yönetiminde görev alan Prof. Cılız, 2009 senesinde Callpex Çağrı Merkezi kurucu ortakları arasında yer aldı. Kendisi halen İstanbul, Bingöl ve Yozgat operasyonlarında yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlayan Callpex’in yönetim kurulu başkanlığını da sürdürmektedir. Dr. Cılız’ın uluslararası konferanslarda sunulmuş bilgi teknolojileri, otomasyon sistemleri, ve ağ/bilgi güvenliği üzerine bildirileri ve yabancı dergilerde yayınlanmış makaleleri mevcuttur. 2012-2015 seneleri arasında TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan aynı zamanda Turkiye Bilişim Vakfı nın Yönetim Kurulu üyesi ve Uluslararası IEEE Derneği Senior üyesidir. Prof. M. Kemal Cılız kurucu ortağı olduğu Infonet de yönetim kurulu başkanlığını sürdürmekte ve Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.