Cisco CPAR Kullanım Ömrünün Sonuna Yaklaşıyor: Şimdi Ne Yapmalı?

Cisco CPAR Kullanım Ömrünün Sonuna Yaklaşıyor: Şimdi Ne Yapmalı?

Tem 16, 2023 / Kron

Günümüz iş dünyasının dijital dönüşümün temel bir parçası olduğu düşünüldüğünde, kuruluşların bilgi teknolojileri sistemlerinin uçtan uca ve geniş kapsamlı çözümler sunması, iş akışını sürdürülebilir kılmak açısından büyük önem taşıyor. Doğrulama, yetkilendirme ve ücretlendirme hizmetlerini kapsayan AAA (Authentication, Authorization-Accounting) protokolleri, son derece geniş kapsamlı bir ayrıcalıklı erişim yönetimi sistemi sunarak iş akışında sürdürülebilirlik sağlarken gereksinim duyduğunuz her şeyi sizinle paylaşıyor.

Hücresel ağlar, güvenlik duvarları, yönlendiriciler ve anahtarlar gibi temel ağ bileşenlerinde yaygın şekilde kullanılan AAA protokolleri, ilke bazlı çalışma sistemine sahip olan Cisco CPAR (Cisco Prime Access Registrar) güvenlik sunucu tarafından sorunsuz şekilde kontrol ediliyordu. Fakat Cisco CPAR son destek tarihi duyurarak 28 Ekim 2024 itibarıyla yazılım bakımı ve yenileme hizmetlerinin yapılmayacağını açıkladı.

Telekomünikasyon (Telco) sektöründe ve ISP’ler (Internet Service Providers) tarafından yaygın biçimde kullanılan bir AAA sunucusu olmasına rağmen kullanım ömrü dolduğu için yapılan bu açıklama telekom kuruluşları açısından bir dizi soru işaretini beraberinde getirse de bu yazımızda sizlere Cisco CPAR’ın altyapınız için vadettiği her şeyi karşılayan AAA çözümümüzden bahsedeceğiz.

Cisco CPAR Nedir?

Cisco CPAR, kuruluşların bilgi teknolojisi altyapılarına, doğrulama (authentication), yetkilendirme (authorization) ve aktivite izleme/ücretlendirme (accounting) hizmetlerini entegre etmelerini sağlayan ilke tabanlı bir güvenlik sunucusudur.

Cisco CPAR’ın Kullanım Ömrü Doluyor

28 Ekim 2024 tarihi itibarıyla yazılım bakımı ve yenileme desteğini kapatacak olan Cisco CPAR’ın End of Life (EOL) döngüsündeki önemli tarihlere göz atmak kuruluş içi planlamanızı gözden geçirmenize yardımcı olabilir.

 

Dönüm Noktası

Açıklama

Tarih

Yaşam Sonu Duyuru Tarihi

Ürünün satışının sona erdiğini ve kullanım ömrünün bittiğini duyuran belgenin kamuoyu ile paylaşıldığı tarih.

30 Nisan 2023

Satış Sonu Duyuru Tarihi: Uygulama Yazılımı

Ürünü Cisco satış noktaları üzerinden sipariş etmek için son tarih. Ürün bu tarihten sonra satılamaz.

29 Ekim 2023

Son Sevkiyat Tarihi: Uygulama Yazılımı

Cisco ve/veya sözleşmeli üreticilerinden talep edilebilecek olası en son sevkiyat tarihi. Gerçek sevkiyat tarihi teslim süresine bağlıdır.

27 Ocak 2024

Bakım Sürümlerinin Bitiş Tarihi: Uygulama Yazılımı

Cisco Engineering'in son yazılım bakım sürümlerini veya hata düzeltmelerini yayınlayabileceği son tarih. Bu tarihten sonra Cisco Engineering artık ürün yazılımını onarmayacak, geliştirmeyecek, bakımını yapmayacak veya test etmeyecektir.

28 Ekim 2024

Yeni Hizmet Ekinin Bitiş Tarihi: Uygulama Yazılımı

Bir servis ve destek sözleşmesi kapsamında olmayan ekipman ve yazılımlar için bu tarih, yeni bir servis ve destek sözleşmesi sipariş etmek veya ekipmanı ve/veya yazılımı mevcut bir servis ve destek sözleşmesine eklemek için son tarihtir.

28 Ekim 2024

Hizmet Sözleşmesi Yenileme Tarihi Sonu: Uygulama Yazılımı

Ürün için bir hizmet sözleşmesini uzatmak veya yenilemek için son tarih.

28 Ekim 2025

Son Destek Tarihi: Uygulama Yazılımı

Etkin hizmet sözleşmeleri veya garanti hüküm ve koşulları uyarınca ürün için geçerli hizmet ve desteği almak için son tarih. Bu tarihten sonra ürün için tüm destek hizmetleri kullanılamaz ve ürün kullanılmaz hale gelir.

31 Ekim 2025

Cisco, yukarıda yer alan tarihlerde çeşitli hizmetleri sona erdirdikten sonra CPAR yerine alternatif bir güvenlik sunucusu piyasaya sürmeyecek. Ayrıca tabloda da gördüğünüz üzere, Cisco CPAR’ın kullanılabileceği son tarih 31 Ekim 2025. Söz konusu yazılım bu tarihten sonra kullanılamaz duruma gelecek.

Cisco CPAR’a En İyi Alternatif: Kron AAA

Uçtan uca erişim ve veri güvenliği konusundaki uzman ekip arkadaşlarımızın geliştirdiği Kron AAA, Cisco CPAR’ın kuruluşlara sunduğu ayrıcalıklı erişim yönetimi özelliklerini bünyesinde barındırması itibariyle son derece güçlü bir alternatif olarak dikkat çekiyor.

Öncelikle Kron AAA, RADIUS sunucu ihtiyaçlarınızı eksiksiz biçimde karşılıyor. Üretici bağımlılığını olasılığını ortadan kaldıran AAA sunucu çözümümüz, büyük ölçekli ağ geçidi düğümü tedarikçileriyle de (RAS, BNG, GGSN, PGW vb.) entegre biçimde çalışıyor. Bu yüksek uyum kabiliyetine ek olarak, herhangi bir 3GPP NAS (Ağ Erişim Sunucusu) Kron AAA için bir RADIUS istemcisi olabiliyor. Böylece sektörde iyi bilinen satıcılar için sorunsuz ve sürdürülebilir entegrasyon sağlayan sözlük desteği sunulabiliyor. Bu da kuruluşlara iş akışlarında esneklik sağlıyor.

Öte yandan Kron AAA bünyesinde barındırdığı hazır API setleri ile provizyon işlemleri başta olmak üzere, bir CRM entegrasyonu için temel gereksinimleri rahatlıkla karşılıyor. Ayrıca Kron olarak, bu tür geçiş projelerinde özelleştirilmiş iş akışlarına da gereksinim duyulabileceğinin bilinci ile AAA güvenlik sunucusu çözümümüzü proaktif ve uyarlanabilir bir yaklaşımla geliştirmeyi de ihmal etmiyoruz. Bu da aslında gerek esneklik gerekse de ölçeklenebilirlik ve ölçülebilir olma konularında ürünümüzü çok daha güçlü bir güvenlik sunucusu haline getiriyor.

Bir servis olarak Kron AAA kullanımı OPEX ve CAPEX maliyetlerinden tasarruf etmenizi kolaylaştırıyor. Söz konusu çekirdek ağ unsurlarını işletmek için mühendislere bu alanda görev verme zorunluluğunu ortadan kaldıran Kron AAA, mühendislerin temel iş faaliyetlerine odaklanmaları için daha çok zamana sahip olmalarını da kolaylaştırıyor.

Kurumsal IoT servisleri sürekli olarak büyüyor ve büyüdükçe de etki alanları genişliyor.

Finans kurumlarında ve bankalarda kullanılan IoT hizmetleri, telekomünikasyon şirketlerindeki OSS (Operasyon Destek Sistemi) ve BSS (İş Destek Sistemi) ve SIM kart tabanlı sistemler, APN'lere veya diğer yalıtılmış ağlara bağlanırken güvenli bir kimlik doğrulamasına ihtiyaç duyuyor. Yine aynı şekilde gaz ve elektrik dağıtımı yapan kamu hizmeti şirketlerinin coğrafi olarak dağıtılmış tonlarca sensörü vardır. Bu senaryoda çoklu APN ve çoklu ISP topolojilerini görmek yaygındır. Bu tür topolojiler için bulut ortam üzerinde çalışabilen, veri merkezi ile daima bağlantıda olan ve büyük ölçekli ISP’lerden 15 milyondan fazla aboneye hizmet veren Kron AAA biçilmiş kaftan niteliğindedir.

Cisco CPAR’ın kullanım ömrünün kısa süre içinde dolacağı düşünüldüğünde kapsamlı ve güvenli bir AAA çözümüne ihtiyaç duymanız son derece olası. Bu sebeple yeni bir AAA çözümü arayışına girdiğinizde Kron’un AAA ürününe zahmetsizce geçiş yapabilirsiniz. İsterseniz web sitemizi ziyaret ederek demo talebinde bulunabilir ve Kron AAA ürünümüzü deneyebilirsiniz.

Öne Çıkanlar

Diğer Bloglar