2021'de Dikkat Edilmesi Gereken 5 Güvenlik Yönetimi Trendi

2021'de Dikkat Edilmesi Gereken 5 Güvenlik Yönetimi Trendi

Kas 21, 2020 / Kron

Dünya küresel salgın ve onunla ilgili (ya da ilgisiz) ekonomik ve politik sorunlarla sarsılmaya devam ederken, güvenlik yönetimi alanında 2021 yılına yönelik büyük beklentiler oluşuyor.

Bu yıl, ekonomik belirsizlik ve sektörler arasında artan rekabet döneminde, evden çalışma modellerinden etkinliklerin iptaline ve sosyal mesafe düzenlemelerine kadar her şeyin tüm işletmeleri uyum sağlamaya zorladığını ve dijital dönüşümün hızlandığını gördük.

Devlet destekli casusluğa ek olarak, uzaktan çalışmaya rağbet ve bunun sonucunda sistemlerde açığa çıkan boşluklar nedeniyle siber suçlular saldırılarını artırdı. Son dönemde tehdit aktörleri, kurumsal ağlara yönelik saldırılarda özel kablosuz protokolleri hedef alıyor. Buna bağlı olarak, küresel teknolojiler geliştikçe hem kişisel, hem de iş hayatımızdaki neredeyse her şey internete bağlı olduğu için ulusal ve uluslararası yönetim kuruluşları bu duruma ayak uydurmak için mücadele ediyor.

İnternetin de kutuplaşmasıyla beraber, ABD'den Rusya ve Çin'e kadar tüm ülkeler sınırlarını daha fazla korumaya çalıştığını bir dönemden geçiyoruz. Kurumsal BT liderlerinin teknolojileri, gizliliği ve küresel internete bağlanabilirliğini düzenleyen karmaşık ve çeşitli kurallar altında Güvenlik Yönetimi liderliği yeterliliği oluşturarak yeni bir teknoloji ve bağlantı dünyasına uyum sağlamaları gerekiyor. API veri ortaklıkları da dahil olmak üzere ağlarına yazılım veya donanım entegre ederken son derece dikkatli olmaları gereken bu liderin, Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi sanatı ve biliminde de uzmanlaşmaları kaçınılmaz bir gereklilik oluşturuyor.

İşte BT liderlerinin 2021 için planlama yaparken dikkat etmesi gereken beş güvenlik yönetimi trendi:

  • Dijital tedarik zinciri de dahil olmaz üzere tedarik zincirine özellikle dikkat edilmeli. Güvenilir satıcılarla çalışarak; donanım, aygıt yazılımı ve yazılımın her yönden güvenilir olduğundan emin olunmalı. Erişimi, yalnızca sistemleri çalışır durumda tutmak için erişime ihtiyaç duyan kişilerle sınırlayan bir güvenlik duruşu uygulanmalı. Birden çok bulut teknolojisi de dahil olmak üzere çeşitlilik, 2021 yılında da genişlemeye devam edecek.
  • Veri yağmuruna hazırlanın. İnsanları, makineleri veya insanlar ile makineleri birbirine bağlayan işletmelerin ve yatırımların sayısı artacak ve bir o kadar fazla veri üretilecek. Mevcut veri mimarinizi incelenmenizde ve katlanarak artan bilginin yönetimi için gerekli bilgi işlem kapasitesine ve otomasyona sahip olduğunuzdan emin olmanızda fayda var. Bu bilgiler yönetildiğinde içgörü sunabilirken, yönetilmediğinde kafa karışıklığı ve risk yaratabilir. Erken hareket etmekte fayda olacaktır.
  • Yeni yöntemlere açık olunmalı ve bilim kurgu gibi görünen şeylerin günlük hayatın bir parçası olmasına hazırlıklı olmalı. Örneğin, fabrikalarımızda, ofis binalarımızda, mahallelerimizde ve diğer kamusal alanlarımızda vızıldayan drone görüntüsünün sıradan olacağı bir zamana hızla yaklaşıyoruz. Paket ve kargo teslimi, güvenlik izleme, bina güvenliği denetimleri, sosyal mesafe uyumu ve 3B haritalama, şu anda ticari drone’ların kullanıldığı alanlardan sadece birkaçı ve kullanımlarının artması bekleniyor. Dolayısıyla kritik ve hassas veri yönetiminde drone’lar, Ayrıcalıklı Erişim Yönetiminin yalnızca onları izlemesi, yönetmesi ve kontrol etmesi gerekenlerin erişimini sağlayarak korumaya yardımcı olabileceği "yeni şeylere" iyi bir örnek teşkil ediyor.
  • Kritik altyapı düğümlerinden oluşan ağlarda kalıcı olmaya çalışması beklenen gelişmiş kalıcı tehditlerin (APT) katlanarak artışına hazırlıklı olunmalı ve sistemleri dahili veya harici kötü niyetli aktörlerden korumaya yardımcı olabilecek Ayrıcalıklı Görev Otomasyonu gibi otomasyon sağlayan çözümler uygulanmalı. Gelişmiş kalıcı tehditlerden kaçınmanın en iyi yolu çevrenin güvenliğini sağlamaktır ve Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi, görev açısından kritik kurumsal sınırları korumanın önemli bir parçasıdır.
  • Son ve belki de en önemlisi olarak, yeni yıla girerken siber güvenlik stratejinizi yeniden değerlendirin. 2020'de neler öğrendik? Kron olarak, uzaktan çalışma ve yeni tehditler nedeniyle müşterilerimizin kimlik yönetimini daha da güçlendirmelerine yardımcı olmak için adım atarken, yeni bir dünya için yeni taktikler oluşturmaya yardımcı olmak için uzun saatler, günler, haftalar ve aylar harcadık.

İster değişime adapte olmak, ister bu benzeri görülmemiş ve belirsiz yıldan sonra iyileşme ve büyüme fırsatlarını görmek konusunda olsun, kuruluşunuzun erişim güvenliği konusundaki iş hedefleri hakkında bize ulaşabilir, Single Connect Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi platformumuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diğer Bloglar