9 Adımda Ağ Altyapısı İzleme Nasıl İyileştirilir?

9 Adımda Ağ Altyapısı İzleme Nasıl İyileştirilir?

Eyl 19, 2021 / Kron

Dijital dönüşümün inanılmaz bir ivme kazandığı 21. yüzyılın ikinci 10 yılında yaşam standartlarını tayin etmek de büyük oranda teknolojik gelişmelerin kullanılmasıyla ilgili hâle geldi. Nitekim söz konusu gelişmeler bireylerin ve toplumların yaşam standartlarını her geçen gün bir adım öteye taşımakla kalmayıp yaşayış biçimlerine ilişkin alışkanlıkları da değiştiriyor. Öte yandan insan yaşamını bu denli derinden etkileyen gelişmiş teknolojilerin ardında yatan karmaşık ağ (network) yapıları ise yaşam kalitesinin belirlenmesini doğrudan etkiliyor.

Bu nedenle ağ altyapılarının izlenmesi, takibi, denetimi ve yönetimi bir hayli önemli. Kurum ve kuruluşlar verdikleri servis ve hizmetlerde aksaklık yaşanmaması için de ağ izleme (network monitoring) ismi verilen yöntem ile tüm sistemlerini anlık olarak takip ediyor. Ağ ve BT altyapı izleme olarak da isimlendirilen bu yaklaşım sadece ağı takip etmiyor. Ağda beslenen farklı birçok servisin aksamasının ve iş süreçlerinin sekteye uğramasının önüne geçiyor. Böylece kurum ve kuruluşlar iş akışlarında ciddi verimlilik kayıpları ile karşı karşıya kalmıyor.

Ağ Altyapısı İyileştirmede 9 Temel Yaklaşım

Tüm kurumsal altyapınızı daha işlevsel kılmak, bir başka deyişle ağ sağlığını iyileştirmek ve ağ işleyişini geliştirmek istiyorsanız uygulamanız gereken dokuz temel yaklaşım mevcut. Fakat bu noktada her ağın kendi dinamiklerine sahip olduğunu ve network monitoring sürecini daha iyi duruma getirmeye çalışırken kuruluşunuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

  1. Kurum ya da kuruluşun mevcut mimarisinin haritasını çıkarıp doğrulayın: Ağ izlemeyi iyileştirmenin ilk adımı hangi ağ ve sunucu altyapısı ile çalıştığınıza hâkim olmaktan geçiyor. Toplam envanter sayısı, cihazların nerede konumlandırıldığı ve cihazların ağın geri kalanına nasıl bağlandığı gibi detaylar ağ izleme işlemine zemin hazırlıyor. Açıkça belirtmek gerekirse ağ donanımının net bir fotoğrafını çekmeden etkin izleme yapamaz ve izleme akışını iyileştiremezsiniz. Bahsi geçen net fotoğrafı çekebilmeniz için de ağ haritalama çözümlerini kullanarak çok kısa süre içinde otomatik diyagramlar oluşturabilirsiniz. Bu çözüm sizin için oluşturacağı güncel harita ağ tercihlerinize uygun şekilde envanter eşleştirmesi yapmanızı kolaylaştıracaktır.
  2. Kritik verileri belirleyin: Veri toplama, keşfetme ve analiz etme, ağ izlemenin üç vazgeçilmez bileşeni olarak ifade edilebilir. Ağ içinde hangi cihazlarda sorun olursa hangi verilere erişim kaybı yaşayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ayrıca bir cihaz ağdan ayrıldığında hangi metrikleri analiz edip izleyeceğinizi de çok iyi bilmelisiniz. Tüm bu ölçümleri doğru yapabilmeniz için üç ana bileşen aracılığıyla kritik verileri ve cihazları doğru şekilde belirlemelisiniz.
  3. Bildirimleri yapılandırın: İstisna tabanlı bildirimler oluşturmak özellikle hataları gerçek zamanlı izlemek ve ağ izlemeyi basitleştirmek açısından son derece önemli. Kron olarak geliştirdiğimiz Single Monitor ürünümüz, Alarm & Olay Yönetimi modülü ile sorunları tespit ve analiz etmenizi kolaylaştırıyor. 7/24 takip imkânı sunan ilgili modül, alarmların tamamını tek çatı altında topluyor ve sorunların mümkün olan en kısa sürede çözülmesine katkıda bulunarak kesinti önleme açısından da kuruluşunuza yardımcı oluyor.
  4. Performans temellerini saptayın ve takip edin: Ağ sağlığınızı iyileştirmek için ağınızın şu anki durumunu bilmelisiniz. Şu anki durumu bilmeniz için de eksiksiz bir performans takibi yapmalısınız. İyi yapılandırılmış bir performans takibi, anlık hata tespiti de dahil olmak üzere, birçok konuda elinizi güçlendirebilir.
  5. SNMP’yi yapılandırın: SNMP (Basit Ağ Yönetimi Protokolü) yardımıyla ağ performansınız hakkında veri toplamanız mümkün. Temel altyapınızın birçok farklı metrik ile detaylı biçimde izlemenize olanak sağlayan SNMP’yi desteklemesi durumunda ağ izleme konusunda rahatça yol katedebilirsiniz.
  6. Temel donanımı destekleyin: Ağ altyapısı izlemeyi iyileştirmek için performans takibine yönelik protokolleri desteklemelisiniz. Bunun için de ağınızın temel donanımında yükseltmeler yapmalısınız. Örneğin ağınızdaki çekirdek anahtarlar, yönlendiriciler ve güvenlik duvarları üst seviye performans protokollerini desteklemiyorsa performans verilerini takip etmeniz zorlaşabilir. Performans verilerini takip etmeniz zorlaştığında ise ağ sorunlarını etkin olarak izlemeniz oldukça güç hale gelir.
  7. Etkili trafik analizi için NetFlow kullanın: Bant genişliği ile ilgili tüm verileri toplamak için kullanabileceğiniz NetFlow, ihtiyaç duyduğunuz tüm yanıtları kısa sürede grafiklendirmenize ve analiz etmenize yardımcı oluyor. Single Monitor uygulamamızın Ağ Trafik Analizi (Traffic Analyzer) modülü de NetFlow, sFlow ve IPFIX protokollerinin katkısıyla ağ trafiğindeki kullanımı ve olası anormallikleri izlemenizi sağlıyor. İlgili modül ayrıca ağ trafiğini kaynağa ve hedefe göre analiz etmenizi de mümkün kılıyor.
  8. Windows ve Linux sunucularına bağlanın: Ağ izlemeyi iyileştirmek için Windows ve Linux sunucularına güvenli şekilde bağlanabilmelisiniz. Windows cihazlarda güvenli bağlantıya izin vermek için WMI ve PowerShell’i, Linux cihazlarda güvenli bir ağ izleme çözümüne sahip olmak için ise SSH’i kullanabilirsiniz.
  9. Günün her saatinde izlemeyi etkinleştirin: 7/24 izleme prensibini uygulamak sağlıklı bir ağ altyapısı izleme işlemi için büyük önem taşıyor. Cihaz durumlarını ve ağ sorunlarını takip ederek kesinti önlemenize olanak sağlayan ilgili sistem, Konfigürasyon Yönetimi modülü ile de doğrudan bağlantılı. Ağ cihazı yapılandırmalarının merkezi yönetimi anlamına gelen söz konusu modül, yedekleme süreci, uygunluk kontrolü, görev otomasyonu, görev planlama ve konfigürasyon versiyonları oluşturma konusunda son derece başarılı.

Yukarıdaki maddelerin tamamını bir Kron ürünü olan Single Monitor yardımıyla zahmetsizce uygulayabilirsiniz. Single Monitor’ın Performans Yönetimi, Konfigürasyon Yönetimi, Trafik Analizi, Alarm ve Olay Yönetimi, Otomatik Keşif modülleriyle ağ izlemeye yönelik tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Siz de Single Monitor’ın keşfettiğiniz verileri toplarken, izlemenizi ve kontrol etmenizi sağlayan, yönetmenizi kolaylaştırıp otomatik hale getirirken, analiz etmenizi ve kontrol altına tutmanızı sağlayan ileri teknoloji çözümlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilir, uzman ekibimizden konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Diğer Bloglar