Uzaktan Çalışanlar için Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi

Uzaktan Çalışanlar için Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi

Nis 06, 2020 / Kron

Koronavirus (Covid-19) salgını sebebiyle uzaktan çalışmaya başladığımız bu günlerde, umuyoruz ki siz de evinizin güvenli ortamında çalışıyor, Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine bağlı olarak sağlıklı günler geçiriyorsunuzdur.

Salgın tehdidi yayılmaya devam ederken, en önemli koruyucu sağlık önlemlerinden biri olan “sosyal mesafe”, özellikle son derece hassas ve gizli bilgilere veya kritik görev ağlarına, bulutlara, uygulamalara ve hizmetlere erişim söz konusu olduğunda yeni bir siber güvenlik sorunu olarak ortaya çıkmaktadır.

Uzaktan çalışmanın yeni bir norm haline geldiği şu sıralarda, etkisi kanıtlanmış, ölçeklenebilir Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) sistemleriyle güvenliği artırmaya yönelik yatırımlar kısa ve uzun vadede karşılığını bulacaktır.

Kurumlar iş sürekliliğini sağlamak için uğraşırken, siber suçlular savunmasız işletmelerin ve devlet kurumlarının zaaflarından yararlanıyor; tehdit aktörleri ağ güvenliğindeki ilk boşluğu bulmak için genellikle güvenli olmayan uzaktan erişim yöntemlerini hedefliyorlar. Bu nedenle doğru uzaktan erişim araçlarını kullanmak, kurumların siber güvenlik çalışmaları açısından hayati önem taşımaktadır.

Ayrıcalıklı hesaplar tam erişime sahip olduğundan ve kurumun en değerli varlıklarını yönettiğinden, BT ekipleri; çalışanlar, üçüncü taraf satıcılar ve yükleniciler de dahil olmak üzere herhangi bir uzak kullanıcı için ayrıcalıklı uzaktan erişimi etkinleştirirken, oluşabilecek bir kimlik güvenlik açığını önleme konusunda daha proaktif olmalıdır.

Güvenli ve Verimli Uzaktan Çalışma için En İyi 5 Yöntem

  • Sistem kimlik bilgileri, bilgisayar korsanlarının kritik sistemler üzerinde tam kontrol sahibi olmaları için en iyi noktadır ve veri ihlallerinin %80’i sistem/yönetici kimlik bilgilerini ele geçirmekle başlar. Çalışanların sistem kimlik bilgilerinin açığa çıkmasına sebep olmadan, tek tıklamayla sistemlere/uygulamalara yükleme yapmadan erişimi sağlamak, büyük risklerden birini ortadan kaldıracaktır.
  • Çalışanların kuruluşun kaynaklarına halka açık bir Wi-Fi veya güvenli olmayan ağdan erişmeye çalışabileceğini düşünürsek, kişisel hesap hırsızlığı riskini ortadan kaldırmak adına İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ile uzaktan erişime izin verilmesi, risklerin minimize edilmesine yardımcı olacaktır.
  • Çalışanlar, kurumunuzun kritik sistemlerine ve verilerine erişmeden önce, yönetimsel onay veya konum bazlı doğrulama gibi ek denetimler uygulanması, sistem/veri güvenliğinizin güçlü bir seviyeye ulaşmasını sağlayacaktır.
  • Çalışanların günlük işlerini gerçekleştirmeleri için gerekli olan sistemlere erişimini sınırlandırarak saldırı yüzeyini azaltılması, güvenlik açıklarını azaltacaktır.
  • Tüm oturum log’larının, etkinlik log’larının ve oturuma ait video kayıtlarının denetim ve adli amaçlar için kullanılabilir olduğunu sağlamanız, sistem güvenliğinizi en üst seviyeye çıkaracaktır.

Kron’un yetkili hesap erişim yönetimi platformu olan Single Connect, BT organizasyonlarının bu zorlukları ele almasına, güvenlik riskini azaltmasına ve uzaktan erişimin operasyonel karmaşıklığını azaltmasına yardımcı olur. Bu sayede oluşan siber risklerin önüne geçebilir, sistem güvenliğinizi en üst seviyeye çıkarabilir, kritik verilerinizin güvende olmasını sağlayabilirsiniz. 

Agent tabanlı geleneksel PAM çözümlerinin aksine Single Connect, agent’sız mimarisi ile iki faktörlü kimlik doğrulama, yetkili oturum yönetimi, merkezi parola yönetimi, veritabanı erişim yönetimi ve loglama, veritabanı maskeleme, TACACS+ / RADIUS erişim yönetimi ve ayrıcalıklı görev otomasyonu gibi ürünleri tek bir platformda buluşturur. Ayrıca standart erişim yöntemlerine ek olarak, önceden herhangi bir uygulama veya eklenti gerektirmeden uzaktan sanal masaüstü veya uzak konsol erişimi de sağlamaktadır.

Single Connect’in yüksek güvenlik sağlayan benzersiz özellikleri sayesinde kurumunuzun sistemlerine yetkili hesapların yalnızca tanımlanan çerçevede erişebilmesi ve kritik verilerinin korunabilmesini bugünden sağlayın, en belirsiz zamanlarda bile kesintisiz hizmet vermeye devam edin.

Single Connect ile ilgili merak ettikleriniz ve sorularınız için bize ulaşın.

Diğer Bloglar